Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

opieka nad kotem w zimie

jak dbać o zdrowie kota w zimie

Jeżeli nasze zwierzątko zachowuje się inaczej niż zwykle, mamy prawo przypuszczać, że jest chore. Niedomagające stworzenia szukaj ą ustronnego miejsca, leżą tam z zamkniętymi oczami i niekiedy nawet nie reagują na głos swego opiekuna.

Chore zwierzęta nie lubią, by je dotykać. Są smutne i przygaszone. Gdy ich stan jest poważniejszy, niechętnie jedzą i piją.

Mierzenie temperatury

Gdy zaobserwujemy takie nietypowe zachowanie naszego pupila, powinniśmy zmierzyć mu temperaturę. Można do tego celu użyć zwykłego termometru, odkażonego spirytusem i nasmarowanego odrobiną wazeliny. Temperaturę mierzymy w odbycie przez pięć minut. Gorączka może świadczyć o infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Podwyższeniu temperatury może też towarzyszyć przyspieszenie tętna i zwiększenie częstotliwości oddechów.

 

Zbadanie nosa

Doskonałym sygnalizatorem stanu zdrowia może byś nos zwierzęcia. U psów i kotów, które się nie pocą nos jest zawsze wilgotny, gdy nasz pupilek jest zdrowy. U innych stworzeń, np. u chomików, papug, szczurów, królików czy świnek morskich infekcje górnych dróg oddechowych często objawiają się wysiękami z nosa lub jego zatkaniem.
Zimą często dochodzi do przeziębień. Zwierzęta dostają łatwiej niż kiedy indziej kataru, kaszlą, zapadają na zapalenie gardła lub nawet zapalenie płuc. odmrażają sobie łapy lub uszy.
Należy bardzo uważać, by nie narażać naszych pupilków na zimno. Gdy jest mróz, silny wiatr lub deszcz skróćmy nasze spacery z psami, zwłaszcza jeżeli są starsze, małe (ratlerki, pekińczyki) lub mają krótką sierść (dogi, boksery). W przypadku małych stworzonek (króliki, szczurki, myszki, chomiki) należy sprawdzić, czy ich klatki nie stoją w przeciągu. Dawajmy też zwierzętom trochę więcej pokarmu, gdyż zapotrzebowanie kaloryczne w zimne dni, jest większe niż na przykład latem.

 

Zjadanie śniegu

mimfil10To zależy 0d tego, czy pies mieszka na stałe w budzie czy też w mieszkaniu. Psy spędzające dużo czasu na świeżym powietrzu są przyzwyczajone do chłodu. 1 im lizanie śniegu raczej nie zaszkodzi. Psy zachowujące się w ten sposób uzupełniają brak wody w organizmie. W czasie mrozów woda w misce zamarza i pies cierpi z pragnienia. Należy zwrócić uwagę na to i pilnować, by pies miał stale dostępną wodę do picia.Inaczej jest z psami - kanapowcami, które spędzają większość czasu w mieszkaniu. Są one wydelikacone i podatne na przeziębienia. Jedzenie śniegu powoduje zaś gwałtowne ochłodzenie gardła. Może więc doprowadzić do zaziębiania lub nawet anginy. Dodatkowe niebezpieczeństwo jest jeszcze wtedy, gdy pies liże śnieg, leżący tuż przy ulicy. Jest on zanieczyszczony różnymi związkami chemicznymi, które mogą spowodować podtrucia zwierzęcia.

 

Ubranko dla psa

Można zakładać psu ubranka. Są one przeznaczone dla psów skłonnych do przeziębień, które mają krótką sierść jak buldogi charciki włoskie, ratlerki czy właśnie dogi. Płaszczyki mogą być uszyte z goretexu, który jest nie tylko ciepły i dobrze chroni przed chłodem. ale także elastyczny, więc znakomicie układa się na ciele psa, no i przepuszcza powietrze. Nieco gorszym materiałem jest ortalion, który nie przepuszcza powietrza. Ubranka są zapinane na plecach na suwaki, można więc je łatwo zdjąć. Nie ograniczają też ruchów zwierzęcia. Dodatkową zaletą jest to, że tak zabezpieczone psy nie przychodzą z domu umazane błotem lub rozmakającym śniegiem i nie trzeba ich od razu myć. Spacer w ubranku uchroni zwierzę przed przemarznięciem i ewentualną chorobą Nie należy jednak chodzić z nim dłużej niż godzinę, gdyż mimo wszystko nie jest to naturalne futro.

Często można spotkać zwierzęta odziane w kubraczki, wykonane z wełny przez ich właścicielki. Nie jest to najszczęśliwszy pomysł. Gdy pada deszcz lub szybko topniejący śnieg, wełna nasiąka wodą. Na grzbiecie stworzenia tworzy się więc zimny, mokry kompres, który może stać się przyczyną niedomagań zdrowotnych.

 

Kaszląca świnka

Przy małych stworzonkach należy reagować natychmiast, gdy zauważy się pierwsze objawy choroby. Ich organizmy nie są zbyt mocne i choroba zwierzątek takich jak świnki morskie czy chomiki często kończy się śmiercią. Szybka pomoc weterynarza może je uratować. Świnka najprawdopodobniej miała zapalenia płuc. Objawy tej choroby to: wyciek z nosa, przyśpieszony, ciężki oddech, kichanie i kaszel. Być może także świnka straciła apetyt i miała zaczerwienione oczy. Jeżeli tylko zauważy się jakikolwiek z tych objawów należy udać się do weterynarza, zwłaszcza wtedy, gdy pupilek ma gorączkę. Zwierzątko może nie mieć co prawda zapalenia płuc, ale być przeziębione. To jednak może doprowadzić do cięższych chorób, jak właśnie zaatakowanie płuc. Nawet wówczas, gdy pomoc jest natychmiastowa, nie zawsze udaje się uratować zwierzątko. w przypadku zapalenia płuc do śmierci dochodzi w ciągu zaledwie tygodnia.Gdy udajemy się do weterynarza, nie powinniśmy nieść zwierzątka na rękach i to nie tylko dlatego, że możemy je dodatkowo doziębić. Przestraszone może zeskoczyć i poważnie się potłuc lub nawet połamać. Można je przenieść na przykład w pudełku tekturowym z wywierconymi otworkami dla dostępu świeżego powietrza.W domu klatkę ze świnką morską powinniśmy stawiać w odpowiednim miejscu nie narażonym na przeciągi.

Domek powinien być wyłożony ciepłą wyściółką, którą należy często zmieniać. To zabezpiecza zwirzę przed przeziębieniami.

 

Śnieg na lapach

Należy przede wszystkim wyciąć włosy spomiędzy palców. Śnieg nie będzie wówczas przywierał do łap, lodowaciał i ranił. Groźna jest też śniegowa breja, powstała przez posypywanie ulic solą. Taka mieszanka rani naskórek psich łap. Łapy należy więc posmarować kremem, stworzy to dobrą warstwę ochronną. Można spróbować nakładać mu psie buciki. Kupując je należy zwrócić uwagę, by miały antypoślizgową podeszwę. Należy też w zimne dni skrócić spacery i stale sprawdzać, czy pies nie zaczyna sobie odmrażać łap lub uszu. Gdyby bielały i nie miały czucia to znak, że mógł je odmrozić. Należy je rozetrzeć ręcznikiem. A łapy włożyć do miski z letnią wodą (ok. 32 st. C). Powinny w ciągu 10 minut odtajać się. Potem należy oddać psa pod opiekę weterynarza. Kulisy 23 listopada 2000 http://www.kocidom.waw.pl/rady/kotnews1.php


Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.