Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

  Opieka nad kotem po sterylizacji kotka po sterylizacji

Po sterylizacji/kastracji koty powinny być trzymane w bezpiecznym miejscu przez minimum 7 dni - kotka i minimum 1 dzien - kocur. Sterylizacja jest poważnym zabiegiem, dokonywanym pod narkozą i kot musi dojść do siebie zanim zostanie wypuszczony. Ponadto okres ten pozwala na zaobserwowanie kota i ew. interwencje gdy dzieje się coś złego.

 

Zdarza się to bardzo rzadko, jednak narkoza i sam zabieg może uaktywnić chorobę kota o której nie wiedzieliśmy. Właściwie przed każdym zabiegiem kotu powinno się zrobić badanie krwi, tak jak się to dzieje u ludzi. Niestety nie pozwalaja na to środki finansowe, ponadto w przypadku kotów dzikich jest to duże utrudnienie. Dlatego najczęściej badań się nie robi. Okres rekonwalescencji kota pozwala na obserwacje i ew. leczenie kota.

 

Innym problemem jest lizanie szwu pooperacyjnego. Z reguły koty dzikie są wystarczająco zestresowane tym, że znalazły się w nieznanym miejscu i siedzą w klatce, że nie interesują się szwem po sterylizacji. Dlatego tez nie zakłada się im kubraczka chroniącego szef. Ponadto zdjęcie tego kubraczka u kotów dzikich byłoby trudne. Jednak może się zdarzyć, że kot będzie lizał ranę. W takim przypadku warto zdezynfekować szef wodą utlenioną (u kota dzikiego jest to nie możliwe), a jeśli to nie pomoże zabrać kota do weterynarza.

 

Zdarza się, że odłowiony i wysterylizowany kot okazuje się oswojonym i przymilnym kotem domowym, który został porzucony. W takim przypadku powinnismy dokładnie obserwować stan szwu pooperacyjnego. Również kot oswojony nie powinien chodzić luzem po mieszkaniu.

 

Jak zajmować się kotem dzikim

Przygotuj wcześniej miejsce przechowywania kota. Dobrze nadaje się garaż, dodatkowy pokój, łazienka, piwnica, pralnia. Pomieszczenie musi być zaciszne, spokojne i nie dostępne dla innych zwierząt. Musi też być ciepłe i suche.

Wypożycz duża klatkę wystawową, taką w której zmieszczą się swobodnie miski z jedzeniem i wodą oraz nieduża kuweta. Jeśli kot nie jest jeszcze wybudzony z narkozy przełożenie do klatki będzie łatwe. Niektóre lecznice wydają kota dopiero po wybudzeniu aby mieć pewność czy dobrze zniósł narkozę. Wtedy pamiętaj, że kot będzie chciał się wydostać i może przy przekładaniu wyskoczyć. Złapanie kota w mieszkaniu będzie bardzo trudne.

Bardzo ostrożnie przełóż kota do klatki - przystaw kontener do drzwiczek klatki, otworz ją, wyjmij kratkę kontenera ostrożnie od góry i gdy kot przejdzie natychmiast zamknij klatkę. Rób to bardzo ostrożnie. Pamiętaj że kotka będzie chciała się wydostać. Najczęściej kotka jest tak wystraszona, że od razu uciekają na tył klatki. Jednak zdarzają się koty które próbują wyskoczyć ci nad głową. Oczywiście zanim włożysz kota, klatka musi być przygotowana - wyłożona papierem, z kuwetą i miseczką z wodą.

 

Opieka nad kotem po sterylizacji


Zasady opieki nad kotami po operacji:

  • Kot może być śpiący po operacji ale po kilku godzinach budzi się całkowicie. Może pojawić się kilka kropli krwi na gazetach, którymi wyłożona jest klatka. Ale jest to normalne. Gdy wrócisz do domu z klatkę umieść ją w miejscu przechowywania i zostaw kota w spokoju przez jakiś czas.
  • Dopiero wieczorem daj kotu jedzenie. Uchyl odrobinę drzwiczki i wsuń tam kilka plastikowych lub papierowych naczyń. Możesz je napełniać wodą i suchym jedzeniem od zewnątrz klatki. Nigdy nie otwieraj klatki szeroko.
  • Upewnij się ze przednie i tylne drzwi klatki są dokładnie zamknięte i zamocowane. Gdy będziesz podchodzić, kot cofnie się do tyłu klatki aby być jak najdalej od ciebie, mimo to bądź bardzo ostrożny otwierając drzwiczki klatki.
  • Naczynia można przesuwać w klatce przy pomocy patyka. Nie używaj żadnych ostrych przedmiotów, które mogą zranić kota.
  • Karm kota raz lub dwa razy dziennie.
  • klatka powinna być wyłożona papierem. Kot może brudzić w klatce, wylać wodę, wyrzucić jedzenie. Najlepiej wyciągnąć cały brudny papier lub gazetę, a potem ostrożnie włożyć nowy papier.

 

Dochodzenie do siebie i wypuszczenie

  • Musisz być pewien, że kot je i pije i że nie ma oznak infekcji (wydzielina z blizny pooperacyjnej, krwawienie lub obrzmienie)
  • Jeśli kot jest w letargu dłużej niż w pierwszym dniu lub jeśli zauważysz któryś z wyżej wymienionych objawów należy zabrać kota do lecznicy w celu zbadania.
  • Jeśli kot nie załatwia się przez pierwszy jeden lub dwa dni jest to normalne. Niepokojące jest jeśli kot nie wypróznia się dłużej niż 5 dni.
  • Gdy tylko okaże się, że kot je normalnie, jest pobudzony, ma czyste oczy, może zostać wypuszczony do swojej kolonii. Staraj się wypuścić kota w miejscu najbliższym do tego, gdzie został złapany. Zrób to w takiej porze dnia, gdy jest tam najmniej ludzi.

 


Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.